Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Parisuhdeterapiaa, osa 42

Mieheni ei ole koskaan pettänyt. Mistä on kyse?
Parisuhdeterapiaa, osa 42

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 65 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Kiillotettu flamingo 30.1.2025 3:33
      Tulos: +193 (201 ääntä)
      Meinas jo käydä itkettämään kuten vauvaa, mutta Rysän kommentti nauratti.

      Lainaa

    2. Suurustettu sakaali 30.1.2025 4:17
      Tulos: -57 (125 ääntä)
      Case 2: gold digger

      Lainaa

    3. Tunkunen sorsa 30.1.2025 4:52
      Tulos: +152 (156 ääntä)
      Jo on toisella nimettömällä jäsenellä sellaiset selittelyt menossa että tokkopa uskoo itsekkään mitä kirjoittaa. Isyystestillähän tuo helposti selviäisi.

      Lainaa

    4. Tornipöllö 30.1.2025 6:28
      Tulos: +373 (383 ääntä)
      Eikös nimetön jäsen voisi vaan patistaa ukkonsa isyystestiin, jos on kerran 110% varma että toinen nainen puhuu omiaan.

      Lainaa

    5. Hurjistunut katkarapu 30.1.2025 6:29
      Tulos: +299 (305 ääntä)
      No jos on kerta varma juttu ettei mies ole pettänyt, niin eikö kannattaisi hoitaa vaan isyystesti alta pois ja laittaa asialle piste?

      Lainaa

    6. Tulos: +65 (85 ääntä)
      Suurustettu sakaali: Case 2: gold digger
        Siis tuo lastenvalvojalle soittanut? Ei kai sieltä tule muuta kuin "ei ole isä, jatkakaa", vaikka kauhea vaivahan siitä on, joten se siitä kullasta. Olisin aika taipuvainen uskomaan Nimettömän jäsenen miehen syyttömyyteen; puhelinnumeron ja lasten lukumäärän saa varsin helposti netistä selville, jos ei ole ollut niiden kanssa erityisen varovainen. Kai nyt luulisi, että jos pannut on, niin tietäisi tatuoinnitkin, ja myös hääpäivä -tai mikä tahansa aika, jolloin on oltu koko viikonloppu yhdessä -on varsin hyvä alibi. Itsekin uskoisin miestäni, ennen kuin  tuntematonta naista -osa tuntemattomista on aika pahasti sekaisin, ja mieheni tunnen. Jos/ kun miehellä ei ole pettämisestä mitään historiaa ja olinpaikka on oletettuna aikana tunnettu, niin vaikeahan olisi muutakaan uskoa.
        Todennäköisin teoria olisi, että isyyttä hakeva on jotenkin sekaisin, tai joku muu on antanut muun miehen, vaikka jonkun tuttavansa, nimen, kun ei ole itse halunnut jäädä rysän (tai Rysän, heh) päältä kiinni. Jos jälkimmäinen tapaus, niin toivottavasti oikea nilkki käy selville. 
        Jäin nyt tätä liian pitkäksi aikaa miettimään... Kuka kertoisi sängyssä vieraalle naiselle vaimonsa kanssa olevien lasten lukumäärästä? Miksei mieheltä voi kysyä, tunteeko hän tuota naista ollenkaan (jos joku sekoaisi tuohon tapaan, niin olisin ainakin kyselemässä, että ok, uskon, ettet ole isä, mutta mistä tuo nainen on voinut saada päähänsä, että olisit? Ei kai kukaan Googlesta katso satunnaisia naamoja, jotka haastaa isyydestä?) Eikö, jos isäehdokkaassa on kyse tuttavasta joka päätti käyttää muuta henkilöllisyyttä, yksinkertainen vilkaisu miehen kuvaa selventäisi, että nyt on väärä mies? Tietysti se, että nainen asuu toisella puolella maata ei takaa mitään, sieltä pääsee pois, mutta onko jollain niin paljon yhdenillanjuttuja, että itsekin sekoaa, mistä viikonlopusta oli kyse, jos kerran oltiin sanottuna aikana yhdessä vaimon kanssa 24/7? Ja jos on, niin mistä sitten itsekään tietää, että kyseessä olisi varmasti oikea isäehdokas? 
         Nimetön jäsen voisi nyt vähän selventää -"luotan mieheeni 110%" on, prosenttilaskuvirheen lisäksi, asia, jonka kanssa on ennenkin erehdytty. 
        Vähän huolestuttaa kanssa tuo "lähiaikoina" -ei kielivirheen takia, vaan sen, kuinka usein tällaisia mysteereitä pitäisi sattua? "No ei nyt viime aikoina ole, mutta..."

      Lainaa

    7. Vilkas satuhahmo 30.1.2025 6:45
      Tulos: +180 (196 ääntä)
      Isyystesti ja kaikki virallisen kaavan kautta. Isyystestiä ei voi paeta, jos testattava isäehdokas vaikka kuolee, tehdään testi hänen sukulaisistaan. Onnea matkaan! Terkuin: mulla on lapsi perheellisen pettäjän kanssa.

      Lainaa

    8. Tuuhea herukka 30.1.2025 7:00
      Tulos: +159 (163 ääntä)
      Menis tuon toisen tapauksen nimettömän jäsen mies vain testeihin jos kerran 110% varma ettei ole petetty, sillähän tuo ratkeaisi eikä enää tulisi ongelmia.

      Lainaa

    9. Maidonvalkea peura 30.1.2025 7:11
      Tulos: 0 (40 ääntä)
      Nimetön jäsen tarkoittaa nykyään satujen kertoimista.

      Lainaa

    10. Itseasiassa 30.1.2025 7:27
      Tulos: +165 (169 ääntä)
      Miksi nykyään tuollaisiin aloituksiin pitää laittaa joku outo kysymys mukaan. Kuten tässä "Onkos muiden miehille tullu lähiaikoina tämmöistä vastaan?". No, ei ole tullut, ei ole ihan kaikille arkipäivää laskeskella oliko mies paikalla hääpäivänä vai osuiko kuitenkin toiseen ajankohtaan.

      Lainaa

    11. Tyyris muurahainen 30.1.2025 7:40
      Tulos: +60 (70 ääntä)
      Ihmiset ihmettelee miten joku voi tietää toisesta niin paljon jne. ja kuitenkin antavat kaikki tietonsa facebookille. Mulla kävi kerran vähän samanlainen, kun olin eronnut suhteesta ja muutama kuukausi sen jälkeen aloittanut uuden. Tämä vanha puolisko lähestyi uutta tyttöystävää kertomalla että olin ollut häntä paneskelemassa iltana, jolloin olin kavereiden kanssa ajelemassa autolla (nuoria kun oltiin). Yllättäen oli aika helppo osoittaa aukot hänen aikajanassaan.

      Lainaa

    12. Tulos: +148 (156 ääntä)
      Isyystestiin vaan mutta sinänsä toki nykyisenä sosiaalisen median aikakautena ei ole mitenkään mahdotonta että joku random stalkkeri tietää puhelinnumeron ja tietoja perheestä.

      Lainaa

    13. Altis kantojuhta 30.1.2025 8:02
      Tulos: +10 (18 ääntä)
      Itseasiassa: Miksi nykyään tuollaisiin aloituksiin pitää laittaa joku outo kysymys mukaan. Kuten tässä "Onkos muiden miehille tullu lähiaikoina tämmöistä vastaan?". No, ei ole tullut, ei ole ihan kaikille arkipäivää laskeskella oliko mies paikalla hääpäivänä vai osuiko kuitenkin toiseen ajankohtaan.
      Varmaan ryhmästä "Kysy mitä vaan - muut vastaavat (k18)". Siellä julkaisussa pitää olla kysymys.

      Lainaa

    14. Viiksekäs sohvaperuna 30.1.2025 8:51
      Tulos: +83 (89 ääntä)
      Ville: Isyystestiin vaan mutta sinänsä toki nykyisenä sosiaalisen median aikakautena ei ole mitenkään mahdotonta että joku random stalkkeri tietää puhelinnumeron ja tietoja perheestä.
      No tämä tuli kans mieleen että somesta näkee äkkiä perheestä tietoja ja numerokaan ei ole välttämättä hankala saada. Kannattaa se testi tehdä senkin takia että pääsee eroon onnen onkijasta jos sellaiseksi osoittautuu

      Lainaa

    15. Kiistelty aprikoosi 30.1.2025 9:17
      Tulos: +101 (137 ääntä)
      Paljon porukka huutelee tuosta isyystesteihin menosta, mutta miettikääpä omalle kohdalle. Itse jos tietäisin, että isyys on 100% mahdottomuus ja joku sekopää alkaisi moisia syytöksiä esittämään ja vaatisi testejä, niin en todellakaan olisi mitenkään innoissaan ja vapaaehtoisesti lähdössä asiaa selvittämään. Itselle siitä koituu vaivaa ja aikaa menee. Toki jossain kohtaa se kutsu tulee, jos tuleva äiti jonkun henkilön nimeää, mutta ennen sitä en todellakaan liikahtaisi mihinkään. Saa syytösten esittäjä edes hieman nähdä vaivaa harhojensa eteen.

      Lainaa

    16. Tulos: +30 (52 ääntä)
      Kiistelty aprikoosi: Paljon porukka huutelee tuosta isyystesteihin menosta, mutta miettikääpä omalle kohdalle. Itse jos tietäisin, että isyys on 100% mahdottomuus ja joku sekopää alkaisi moisia syytöksiä esittämään ja vaatisi testejä, niin en todellakaan olisi mitenkään innoissaan ja vapaaehtoisesti lähdössä [...]
      Lisäksi onhan se nyt vaan ihan super outoa ja häiritsevää joutua todistelemaan virkamiehille ja kaikille ettei ole käynyt kuksimassa jotain mahdollisesti täysin tuntematonta stalkkeria. Ei kai se testin vaatija saa testin tuloksista vielä jotain lisätietoja testin tekijästä, esim. osoitetta tai muuta sellaista?

      Lainaa

    17. Tittelintuure 30.1.2025 9:52
      Tulos: +38 (50 ääntä)
      Kiistelty aprikoosi: Paljon porukka huutelee tuosta isyystesteihin menosta, mutta miettikääpä omalle kohdalle. Itse jos tietäisin, että isyys on 100% mahdottomuus ja joku sekopää alkaisi moisia syytöksiä esittämään ja vaatisi testejä, niin en todellakaan olisi mitenkään innoissaan ja vapaaehtoisesti lähdössä [...]
      Joo, ihmiset reagoi eri tavoin, mutta jos itse olisin viaton niin todnäk haraisin vastaan ainakin aluksi niin paljon kuin voin. Isyystestiin helposti suostuminen tuntuu itselle jotenkin siltä kuin myöntäisi, että isyys on mahdollinen. (Ymmärrän myös päinvastaisen logiikansa sinänsä - tämä on vain, miltä se tuntuu itselle. En siis vedä muiden ihmisten ratkaisuista tässä johtopäätöksiä isyyden todennäköisyydestä.)

      Lainaa

    18. Tittelintuure 30.1.2025 9:54
      Tulos: +33 (37 ääntä)
      Mitä tulee ikäerosuhteisiin niin kyllähän niitä on. Jos "onnistumisella" tarkoitetaan todella pitkää, jopa elinikäistä suhdetta niin todennäköisyys ei ole suuren ikäeron puolella, mutta ei se mahdotontakaan ole. Mitä nuorempi on suhteen nuorempi osapuoli, sen pienempi se todennäköisyys.

      Lainaa

    19. Vammautunut orava 30.1.2025 10:30
      Tulos: -18 (46 ääntä)
      40- vuotias on +20 myös, joten vaikka tuosta ymmärtää mitä tarkoitetaan on seKIN väärin ilmaistu. Tarkoitettu ikäero on mahdollinen, mutta sen nuoremman on oltava aikuinen käytökseltään tai vanhemman lapsellinen baareissa käkättävä rähräh. Pääsääntöisesti tuollainen ei onnistu, koska nuorempi on nuori jolla on nuoren elämäntyyli joka ei meille aikuisille sovi.

      Lainaa

    20. Uhkaava mansikka 30.1.2025 10:38
      Tulos: +132 (134 ääntä)
      Sinänsä ihan järkevä keskustelu lähti Villellä vähän lapasesta. Pelkkä "Suhde kesti vuoden ja päättyi ihan hyvissä väleissä, kun hän muutti toiselle paikkakunnalle." olisi riittänyt mainiosti.

      Lainaa

    21. Rapsakas hauki 30.1.2025 10:50
      Tulos: +41 (43 ääntä)
      Ei ikäero sinänsä mikään ongelma ole. Olennaista on, että löytyy riittävästi yhteisiä kiinnostuksen kohteita. Toki suunnilleen samanikäisillä on tilastollisesti enemmän yhteistä keskenään kuin kovin suuren ikäeron pariskunnilla.

      Lainaa

    22. Intiimi peura 30.1.2025 10:54
      Tulos: +9 (21 ääntä)
      Villet ovat villejä. Heh.

      Lainaa

    23. Pysyvästi vuohi 30.1.2025 10:57
      Tulos: +50 (50 ääntä)
      Villellä lähti vähän juttu laukalle.

      Lainaa

    24. Tulos: +54 (66 ääntä)
      Meillä on 12 vuoden ikäero. Tavattiin kun mies oli 24 ja minä 36. Nyt ollaan 29 ja 41, naimisissa kolmatta vuotta ja tuntuis hyvin toimivan. Samat arvot, samanlainen huumorintaju, päivittäiset rakkaudenosoitukset... Hyvin solahti lapseton mies isän rooliin, aiemmat seurustelusuhteet oli olleet lyhyitä etäsuhteita ja ihanampaa aviomiestä saa hakea. Mies on sellainen fiksu ja kypsä nuorimies, itse taidan yhä olla henkisesti 25 😄 Ei siis kannata ikinä olettaa mitään, vaikka paperilla vaikuttaisikin epävarmalta.

      Lainaa

    25. Intiimi peura 30.1.2025 11:07
      Tulos: +25 (43 ääntä)
      Susanna on varmaan niitä naisia joiden mielestä kaikki miehet pettävät aina ja naiset eivät koskaan valehtele. Eihän noiden tietojen selvittämiseen tarvitse muuta kuin numerotiedustelupalvelun ja sosiaalisen median.

      Lainaa

    26. Sisin lisko 30.1.2025 11:45
      Tulos: +22 (24 ääntä)
      Akrasia: Meillä on 12 vuoden ikäero. Tavattiin kun mies oli 24 ja minä 36. Nyt ollaan 29 ja 41, naimisissa kolmatta vuotta ja tuntuis hyvin toimivan. Samat arvot, samanlainen huumorintaju, päivittäiset rakkaudenosoitukset... Hyvin solahti lapseton mies isän rooliin, aiemmat seurustelusuhteet oli [...]
      Ootko mun sisko? 😲

      Lainaa

    27. Alava hämähäkki 30.1.2025 12:10
      Tulos: +23 (57 ääntä)
      Se raskaushan alkaa tasan tarkkaan 9 kuukautta ennen syntymää. Hyvä että sille v-lopulle on alibi. Koska ei ole muita mahdollisuuksia. Hyvillä mielillä isyystestiin vaan. ps. Haluan myös yhtä hyväuskoisen vaimon.

      Lainaa

    28. Uneton meduusa 30.1.2025 12:18
      Tulos: +10 (16 ääntä)
      Suurustettu sakaali: Case 2: gold digger
      Älä ole hölmö.
      Villellä lähti kyllä kertomus vähän lapasesta.

      Lainaa

    29. It's a deal 30.1.2025 12:46
      Tulos: +30 (32 ääntä)
      Itseasiassa: Miksi nykyään tuollaisiin aloituksiin pitää laittaa joku outo kysymys mukaan. Kuten tässä "Onkos muiden miehille tullu lähiaikoina tämmöistä vastaan?". No, ei ole tullut, ei ole ihan kaikille arkipäivää laskeskella oliko mies paikalla hääpäivänä vai osuiko kuitenkin toiseen ajankohtaan.
      Kun se 110% usko vaatii vielä vahvistusta siitä, että tuollaista tulee vastaan kaikille ainakin kerran vuodessa ja kyseessä on somehaaste. 
      Jotenkin puristaa aina vähän, kun lukee: "Hän ei oo koskaan käynyt missään ilman meitä", vaikka kyseessä voi olla täysin vapaaehtoinen toiminta.

      Lainaa

    30. Tulos: +3 (21 ääntä)
      Hurjistunut katkarapu: No jos on kerta varma juttu ettei mies ole pettänyt, niin eikö kannattaisi hoitaa vaan isyystesti alta pois ja laittaa asialle piste?
      Niinpä.  Tuo on surullinen esimerkki siittä, kuinka vaimo vakuuttelee niin muille kuin itselleen sitä, että ukko ei petä, vaikka kuitenkin sisimmissään tietää, että se on mahdollista, ellei peräti totta.

      Lainaa

    31. Suosittu orja 30.1.2025 13:49
      Tulos: +39 (47 ääntä)
      Vieläkö Regina-lehti ilmestyy? Ville voisi ruveta siihen kirjoittamaan juttuja, parhaista taidettiin joskus jopa maksaa palkkio. :D

      Lainaa

    32. Moitittava kuormaeläin 30.1.2025 14:04
      Tulos: +23 (27 ääntä)
      Pysyvästi vuohi: Villellä lähti vähän juttu laukalle.
      Aloin miettimään että onkohan Ville oikeasti Wille mutta salanimellä? Tuli jotenkin automaattisesti tuosta kyselystä mieleen ja bingo!

      Lainaa

    33. Kirpeä Ahven 30.1.2025 15:00
      Tulos: +10 (24 ääntä)
      Tornipöllö: Eikös nimetön jäsen voisi vaan patistaa ukkonsa isyystestiin, jos on kerran 110% varma että toinen nainen puhuu omiaan.
      No ei... Tuollaisista hulluista saa vaan riesaa. Parempi kun ei noteeraa mitenkään, jos kerta eivät ole tuolloin edes tavanneet.

      Lainaa

    34. Jämäkkä muurahainen 30.1.2025 15:31
      Tulos: +10 (30 ääntä)
      Siitä vaan isyystestiin sitten jos ei kerran ole mitään salattavaa. Ei ole kovin työläs prosessi, ja voi sitten helposti todistaa ettei ole hänen lapsensa kyseessä. Ja jos mies ei suostu isyystestiin niin sen pitäisi kyllä vaimollekin kertoa että jonkinlainen pelko siellä perseessä on.

      Lainaa

    35. Hämyisä katkarapu 30.1.2025 16:39
      Tulos: -10 (32 ääntä)
      Eiköhän tuo jälkimmäinen ole vaan ihan huijausyritys tai muu vastaava. En todellakaan suostuisi moisiin pyyntöihin, koska todennäköisesti ei se kuitenkaan siihen loppuisi vaikka se kielteinen testitulos tulisi.

      Lainaa

    36. Tulos: -6 (28 ääntä)
      Moitittava kuormaeläin: Aloin miettimään että onkohan Ville oikeasti Wille mutta salanimellä? Tuli jotenkin automaattisesti tuosta kyselystä mieleen ja bingo!
      Kuka on Wille?

      Lainaa

    37. Eheä riikinkukko 30.1.2025 18:25
      Tulos: +8 (16 ääntä)
      Hurjistunut katkarapu: No jos on kerta varma juttu ettei mies ole pettänyt, niin eikö kannattaisi hoitaa vaan isyystesti alta pois ja laittaa asialle piste?
      Ei tuollainen ihminen halua sitä testiä, koska on uskotellut niin kovin asian itselleen ettei pettämistä ole tapahtunut. Mutta jos testi tehdään ja tulos on että äijä on faija, niin tuo ihminen tulee hajoamaan täysin. Hajoaa täysin siksi, koska eihän hän voi olla väärässä kun on ajatellut asian näin.

      Lainaa

    38. Nuutunut pehmelö 30.1.2025 20:02
      Tulos: +31 (31 ääntä)
      Nimi: Lisäksi onhan se nyt vaan ihan super outoa ja häiritsevää joutua todistelemaan virkamiehille ja kaikille ettei ole käynyt kuksimassa jotain mahdollisesti täysin tuntematonta stalkkeria. Ei kai se testin vaatija saa testin tuloksista vielä jotain lisätietoja testin tekijästä, esim. osoitetta tai muuta sellaista?
      On sekin aika outoa, että pitää todistamalla todistaa että on lapsen isä. Kaverille kävi näin. Sosiaali-ihminen haastatteli molempia vanhempia vuorotellen eikä meinannut uskoa, vaikka molemmat vakuuttivat lapsen olevan yhteinen.

      Lainaa

    39. Nuutunut pehmelö 30.1.2025 20:02
      Tulos: +6 (12 ääntä)
      Uneton meduusa: Älä ole hölmö. Villellä lähti kyllä kertomus vähän lapasesta.
      Ai vähän?

      Lainaa

    40. Tahdistamaton manaatti 30.1.2025 20:03
      Tulos: +15 (21 ääntä)
      Tittelintuure: Joo, ihmiset reagoi eri tavoin, mutta jos itse olisin viaton niin todnäk haraisin vastaan ainakin aluksi niin paljon kuin voin. Isyystestiin helposti suostuminen tuntuu itselle jotenkin siltä kuin myöntäisi, että isyys on mahdollinen. (Ymmärrän myös päinvastaisen logiikansa sinänsä - tämä on vain, miltä se tuntuu [...]
      Itselläni ei pitäisi voida olla lehtolapsia ja yli 30 vuoteen ei suvunjatkamista ole harrastettu kuin avovaimon kanssa. Jos joku tulisi tommoisesta syyttämään niin sama kai se olisi käydä ihan vaan todistamassa paskapuheeksi. Kieltäytyminen se vasta omituista on, ikäänkuin oli jotain salattavaa. Kulut saa kyllä syyttäjä maksaa. En ole, mutta jos olisin luovuttanut siittiöitä, niin sitten voisi olla pieni todennäköisyys että sitä kautta voisi joku tulla raskaaksi. Tai jos joku varastaisi kortsuja roskiksesta mutta eikös siemenneste mene aika nopeasti huonoksi ettei sillä kovin kauaa voi muumimukeilla?

      Lainaa

    41. Vaikeuksiin ajautunut kauris 30.1.2025 20:57
      Tulos: -19 (27 ääntä)
      kivi:   Siis tuo lastenvalvojalle soittanut? Ei kai sieltä tule muuta kuin "ei ole isä, jatkakaa", vaikka kauhea vaivahan siitä on, joten se siitä kullasta. Olisin aika taipuvainen uskomaan Nimettömän jäsenen miehen syyttömyyteen; puhelinnumeron ja lasten lukumäärän saa varsin helposti netistä selville, jos ei ole ollut [...]
      Lyhyemmin, kiitos.

      Lainaa

    42. Sarvekas kissa 30.1.2025 22:26
      Tulos: +30 (32 ääntä)
      Intiimi peura: Villet ovat villejä. Heh.
      Villejä, Villejä, ei ihmisiä lainkaan! T pocahontas

      Lainaa

    43. Sarvekas kissa 30.1.2025 22:28
      Tulos: +28 (28 ääntä)
      Meinasi silmät pullahtaa kuopistaan ku tuli niin puskista tuo Villen hyvin tarkka kuvailu tapahtumista 😂 fiilis että hetko-vitun-nen mitäs mä nyt luenkaan!

      Lainaa

    44. Solvaava ilonpilaaja 30.1.2025 23:22
      Tulos: +4 (30 ääntä)
      Nuutunut pehmelö: On sekin aika outoa, että pitää todistamalla todistaa että on lapsen isä. Kaverille kävi näin. Sosiaali-ihminen haastatteli molempia vanhempia vuorotellen eikä meinannut uskoa, vaikka molemmat vakuuttivat lapsen olevan yhteinen.
      Oliko mies niin beta ettei uskonut että nainen on sille antanut? 😆

      Lainaa

    45. Tulos: +27 (31 ääntä)
      Kaveria on väitetty isäksi lapselle joka oli mahdottomuus. Ei mennyt testeissä käymään ennen oikeuden vaatimusta. Ja kuten molemmat tiesi ei ollut iskä. Ilmeisesti oikea isä ei ollut yhtä mieluinen naisen vanhemmille mutta isompi soppa siitä noin tuli kuin että jos olisi vaan kertonut miten asiat on heti. Tai jättänyt vaikka isän nimeämättä. Nyt ainakaan antanut kovin hyvää kuvaa kun olisi ollut valmis valehtelee erittäin isosta asiasta käytännössä kaikille.

      Lainaa

    46. Jäätynyt sakaali 31.1.2025 11:39
      Tulos: -23 (29 ääntä)
      Vilkas satuhahmo: Isyystesti ja kaikki virallisen kaavan kautta. Isyystestiä ei voi paeta, jos testattava isäehdokas vaikka kuolee, tehdään testi hänen sukulaisistaan. Onnea matkaan! Terkuin: mulla on lapsi perheellisen pettäjän kanssa.
      Tähän voisin mainita että jos olet nainen niin toivottavasti et vaadi elareita, ja jos olet mies niin kannattaa käyttää kumia ja maksaa ne elarit mukisematta.

      Lainaa

    47. Armelias alpakka 31.1.2025 15:33
      Tulos: +7 (9 ääntä)
      Se olikin sit Villen ainoa suhdeviritys.

      Lainaa

    48. Viekas krokotiili 31.1.2025 22:16
      Tulos: +18 (20 ääntä)
      kivi:   Siis tuo lastenvalvojalle soittanut? Ei kai sieltä tule muuta kuin "ei ole isä, jatkakaa", vaikka kauhea vaivahan siitä on, joten se siitä kullasta. Olisin aika taipuvainen uskomaan Nimettömän jäsenen miehen syyttömyyteen; puhelinnumeron ja lasten lukumäärän saa varsin helposti netistä selville, jos ei ole ollut [...]
      Ei sen tarvitse olla mikään nimensä valehdellut, samannimisiä ihmisiähän on maailma täynnä ja jos ei miehellä ole kovin harvinainen nimi niin täyskaimoja varmaan löytyy. Sitten vaan somesta arpomaan että olisikohan tuo Jussi K. nyt sitten juuri Se Jussi K. jonka kanssa tuli peuhattua joskus pari vuotta sitten ja tulokset sen mukaiset. Isyystesteistä puhuttaessa silmään pistää myös ettei nainen ollut vaatinut testiä vaan isyyden suoraan tunnustamista. Tulee väistämättä mieleen ettei luotto omaan salapoliisityöhön taida olla hänellä itselläänkään kovin korkealla.

      Lainaa

    49. Tukkeutunut kotka 31.1.2025 22:40
      Tulos: +18 (26 ääntä)
      En mäkään mihinkään testeihin helpolla suostuisi, jos joku tuntematon sekopää alkaisi soittelemaan ja kirjeitä lähettämään. Ei se, ettei heti lähde leikkiin mukaan tarkoita, että yrittää pakoilla tai peitellä jotain. Mulle tulee mieleen myös, että joku on käynyt naisen kanssa hummaamassa ja valehdellut henkilöllisyytensä. Niin tai näin, virallisen käskyn jälkeen kannattaa marssia sinne testiin ja sitten vaikka lähestysmiskielto häirikölle, jos testin tulos on negatiivinen.

      Lainaa

    50. Pinkee Hemppi 1.2.2025 3:08
      Tulos: -3 (7 ääntä)
      kivi:   Siis tuo lastenvalvojalle soittanut? Ei kai sieltä tule muuta kuin "ei ole isä, jatkakaa", vaikka kauhea vaivahan siitä on, joten se siitä kullasta. Olisin aika taipuvainen uskomaan Nimettömän jäsenen miehen syyttömyyteen; puhelinnumeron ja lasten lukumäärän saa varsin helposti netistä selville, jos ei ole ollut [...]
      Mitä helvettiä?

      Lainaa

    51. Lentävä maksamato 1.2.2025 14:53
      Tulos: +7 (17 ääntä)
      Vilkas satuhahmo: Isyystesti ja kaikki virallisen kaavan kautta. Isyystestiä ei voi paeta, jos testattava isäehdokas vaikka kuolee, tehdään testi hänen sukulaisistaan. Onnea matkaan! Terkuin: mulla on lapsi perheellisen pettäjän kanssa.
      "Ei voi paeta". No ei siihen nyt ihan ilman mitään perusteita tarvitse suostuakaan. Kyllä siihen tarvitaan joku järkevä syy olettaa, että mies edes voisi olla lapsen isä, ennen kuin voidaan vaatia isyyden selvittämistä testillä. Ei äiti sentään voi vain nimetä jotain sattumanvaraisesti netistä stalkkaamaansa ukkoa isäehdokkaaksi ja siten aiheuttaa häneen kohdistuvia pakkokeinoja.

      Lainaa

    52. Kiteetön ankerias 1.2.2025 14:56
      Tulos: -4 (8 ääntä)
      Vilkas satuhahmo: Isyystesti ja kaikki virallisen kaavan kautta. Isyystestiä ei voi paeta, jos testattava isäehdokas vaikka kuolee, tehdään testi hänen sukulaisistaan. Onnea matkaan! Terkuin: mulla on lapsi perheellisen pettäjän kanssa.
      Ihan mielenkiinnosta, voiko muka isyystestiin pakottaa? Ei kai väkivalloin näytettä oteta, jos vaan sinnikkäästi kieltäytyy testiä tekemästä? Vai määrätäänkö kieltäytymisestä sakkorangaistus?

      Lainaa

    53. Lentävä maksamato 1.2.2025 15:06
      Tulos: +6 (18 ääntä)
      On kyllä aika outoja parisuhteita ihmisillä, jos moni uskoisi mieluummin jotain täysin tuntematonta stalkkeria kuin omaa puolisoaan, jonka kanssa on ollut naimisissa vuosia ja jonka kanssa on tehnyt useita yhteisiä lapsia. Mikä ihmeen motiivi sellaisessa suhteessa olemiselle edes on, jos luottaa siihen puolisoonsa vähemmän kuin kirjaimellisesti keneen tahansa muuhun ihmiseen koko planeetalla?

      Lainaa

    54. Lentävä maksamato 1.2.2025 21:18
      Tulos: +8 (10 ääntä)
      Kiteetön ankerias: Ihan mielenkiinnosta, voiko muka isyystestiin pakottaa? Ei kai väkivalloin näytettä oteta, jos vaan sinnikkäästi kieltäytyy testiä tekemästä? Vai määrätäänkö kieltäytymisestä sakkorangaistus?
      Kyllä se väkivalloin otetaan, jos ei muuten saada, mutta tietysti vain silloin, jos käräjäoikeus niin määrää. Ja ei tietenkään määrää jonkun random vaatimuksen perusteella, vaan kyllä se täytyy ensin saattaa muilla todisteilla todennäköiseksi, että kyseinen mies on lapsen isä.

      Lainaa

    55. Punerva laama 2.2.2025 13:49
      Tulos: +8 (8 ääntä)
      Kuka maksaa isyystestin tällaisessa tapauksessa?

      Lainaa

    56. Epäluotettava koira 4.2.2025 0:16
      Tulos: +13 (13 ääntä)
      Solvaava ilonpilaaja: Oliko mies niin beta ettei uskonut että nainen on sille antanut? 😆
      Hurjaksi heittää kun sossutkin luokittelee betaksi 😲

      Lainaa

    57. Kiistelty aprikoosi 4.2.2025 2:35
      Tulos: +6 (6 ääntä)
      Punerva laama: Kuka maksaa isyystestin tällaisessa tapauksessa?
      Valtiohan sen maksaa. Olettaen siis että odottaa oikeuden päätöstä ja sitä kautta kutsua testeihin, eikä itse mene omatoimisesti mitään testailemaan.

      Lainaa

    58. Epäkohtelias kotieläin 4.2.2025 14:54
      Tulos: +1 (3 ääntä)
      Ettei nyt olis Ville satusetä.

      Lainaa

    59. Epäkohtelias kotieläin 4.2.2025 14:57
      Tulos: +1 (1 ääni)
      Eipä tuo alempi nimetön jäsenkään vakuuta, kuulostaa niin älyttömältä.

      Lainaa

    60. Miksi aina roska 5.2.2025 8:35
      Tulos: +6 (6 ääntä)
      Alava hämähäkki: Se raskaushan alkaa tasan tarkkaan 9 kuukautta ennen syntymää. Hyvä että sille v-lopulle on alibi. Koska ei ole muita mahdollisuuksia. Hyvillä mielillä isyystestiin vaan. ps. Haluan myös yhtä hyväuskoisen vaimon.
      Kielletään v-loppu.

      Lainaa

    61. Aiempi huonekalu 6.2.2025 10:53
      Tulos: +4 (6 ääntä)
      Minkä helvetin takia haluaisit seurustella nelikymppisen miehen kanssa, joka on kiinnostunut kaksikymppisistä naisista.

      Lainaa

    62. Kiperä maksamakkara 6.2.2025 15:14
      Tulos: +1 (1 ääni)
      kapulehmä: Kuka on Wille?
      Se reipas.

      Lainaa

    63. Tukkeutunut kotka 6.2.2025 19:48
      Tulos: +2 (2 ääntä)
      Miksi aina roska: Kielletään v-loppu.
      Mä ymmärsin että tuo nainen olisi sanonut "vietin miehesi kanssa kuuman yön 21.7.2021" tms ja siksi on tarkasti viikonloppu tiedossa.

      Lainaa

    64. Marjaisa mansikka 6.2.2025 23:58
      Tulos: +4 (4 ääntä)
      kapulehmä: Kuka on Wille?
      Se toinen Bat- ja Rydman suosta?

      Lainaa

    65. Kielipoliisi 11.2.2025 11:31
      Tulos: +1 (1 ääni)
      Marjaisa mansikka: Se toinen Bat- ja Rydman suosta?
      Tarkoititko duosta?

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: ikäero, isyys, pettää, rysän päältä kiinni, suhde

  • Uusimmat

  • Kategoriat