Facebook-mokat ja muut sosiaalisen median helmet.

Kuvakooste, osa 503

Laskelmieni mukaan tällä pitäisi saada tykkäyksiä.
Kuvakooste, osa 503

Arkiston aarre

  • Nimi Juuri nyt
    Tulos: 0 (0 ääntä)

    Kommentti

  • 38 kommenttia

      Ei kommentteja
    1. Läpinäkymätön haisunäätä 5.8.2025 0:06
      Tulos: +92 (106 ääntä)
      en ikinä olis uskonu että Kimmo Timonen näyttää noin hyvältä bikineissä.

      Lainaa

    2. Paranormaali kiivi 5.8.2025 0:14
      Tulos: +88 (116 ääntä)
      Mathiaksen logiikka on pettänyt satakertaisesti.

      Lainaa

    3. Piukka lehmä 5.8.2025 1:09
      Tulos: +147 (159 ääntä)
      Siljalle ei tainnut kukaan kommentoida. Turha se on pulushakkiin lähteäkään. Harmi kun tykkäys-hymiöissä ei ole tätä 🤦🏻‍♀️.

      Lainaa

    4. Väljä kivi 5.8.2025 1:31
      Tulos: +84 (98 ääntä)
      Mathias on yhtä punainen kuin minäkin kesän ensimmäisenä rantapäivänä, joten siitä kaikille muistutus, että laittakaa aurinkorasvaa.

      Lainaa

    5. Tulos: +106 (112 ääntä)
      Tulikin 21 000 tykkäystä!

      Lainaa

    6. Pinkee Hemppi 5.8.2025 2:21
      Tulos: +93 (101 ääntä)
      Luulin, että "Siljoja" on vain amuricassa. Olin väärässä.

      Lainaa

    7. Lila herne 5.8.2025 6:22
      Tulos: +56 (62 ääntä)
      Jonkun kansainvälisen sometilin julkaisussa tuosta kivestä oli muistaakseni useampikin kommentti, jossa ihmeteltiin, mistä muka tiedetään, kuinka kauan kivi on tuossa seissyt. Kuka täällä muka oli 11 000 vuotta sitten todistamassa sen ilmestymistä tuohon, ja miten hän on sen meille nykyihmisille kertonut.

      Lainaa

    8. Valokeilassa paistatteleva seuraeläin 5.8.2025 6:45
      Tulos: -12 (24 ääntä)
      Nämähän olikin kaikki hauskoja, harvinaista!

      Lainaa

    9. Itseasiassa 5.8.2025 7:58
      Tulos: +68 (70 ääntä)
      Aina kun Kummakivi on jossain julkaisussa, niin siellä on joka kerta nämä kaksi kommentoija kategoriaa. Ensimmäinen väittää jollain syyllä, ettei koko kiveä ole olemassa tai tuo on huijausta, ja toinen uhoilee kaatavansa sen. Miehekkäästi joku aikoinaan yhdessä ketjussa ontto, että menee kaivinkoneellaan laittamaan sen kumoon, joku sille kyllä kertoi, että tuo suojelukohde on niin syvällä metsässä, ettei sinne ihan helposti riittävän isolla kaivinkoneella pääse. Siellä on kuitenkin ajansaatossa mm. juhlittu päällä, joten on jo saattanut jollekin känniporukalle tulla idea koittaa hyppiä toisella puolella.

      Lainaa

    10. Päättämätön ahma 5.8.2025 8:12
      Tulos: -17 (37 ääntä)
      Paranormaali kiivi: Mathiaksen logiikka on pettänyt satakertaisesti.
      Miten sen laskee... reagointeja 21 tuhatta,

      Lainaa

    11. Ankea neuvonantaja 5.8.2025 8:34
      Tulos: +36 (38 ääntä)
      Läpinäkymätön haisunäätä: en ikinä olis uskonu että Kimmo Timonen näyttää noin hyvältä bikineissä.
      "Vaatteet tekevät miehen", sanotaan .

      Lainaa

    12. Erilainen kala 5.8.2025 9:03
      Tulos: +76 (80 ääntä)
      Päättämätön ahma: Miten sen laskee... reagointeja 21 tuhatta,
      Sitähän se tarkoittikin. Pettänyt satakertaisesti. 100 x 210 = 21 000

      Lainaa

    13. Addiktoiva simpanssi 5.8.2025 9:41
      Tulos: +3 (23 ääntä)
      Ufo hai: Tulikin 21 000 tykkäystä!
      Iso vene taisi vaikuttaa.

      Lainaa

    14. Peitettävä gerbiili 5.8.2025 9:53
      Tulos: +16 (18 ääntä)
      Addiktoiva simpanssi: Iso vene taisi vaikuttaa.
      Onkohan Mathiaksella myös bikineihin sopiva banaanivene kuvan ulkopuolella?

      Lainaa

    15. Puhekyvytön tomaatti 🍅 5.8.2025 10:18
      Tulos: -74 (76 ääntä)
      En ihmettele yhtään että nykyaikana mitä säädyttömämpi ja mauttomampi vaatetus, sitä enemmän tykkäyksiä 🙄

      Lainaa

    16. Pahansuopa hauki 5.8.2025 10:31
      Tulos: +19 (25 ääntä)
      Väljä kivi: Mathias on yhtä punainen kuin minäkin kesän ensimmäisenä rantapäivänä, joten siitä kaikille muistutus, että laittakaa aurinkorasvaa.
      Elimistön jäähdytys avaa pintaverisuonet ja se näkyy naamassa. Myös alkoholi tekee saman.
      Aina ei punoitus johdu ihon palamisesta.

      Lainaa

    17. Tulos: +29 (41 ääntä)
      Puhekyvytön tomaatti 🍅: En ihmettele yhtään että nykyaikana mitä säädyttömämpi ja mauttomampi vaatetus, sitä enemmän tykkäyksiä 🙄
      Aika usein ihmiset jotka säädyttömyydestä eniten vinkuu eivät ole valmiita tulemaan ulos kaapista omien luurankojensa kanssa.

      Lainaa

    18. Uneton meduusa 5.8.2025 12:32
      Tulos: +78 (82 ääntä)
      Itseasiassa: Aina kun Kummakivi on jossain julkaisussa, niin siellä on joka kerta nämä kaksi kommentoija kategoriaa. Ensimmäinen väittää jollain syyllä, ettei koko kiveä ole olemassa tai tuo on huijausta, ja toinen uhoilee kaatavansa sen. Miehekkäästi joku aikoinaan yhdessä ketjussa ontto, että menee [...]
      Jälkimmäiset kommentoijat pulpahtelevat esiin mitä oudoimmissa yhteyksissä. Kas tässä tällainen 500 vuotta ja joitain hyökkäyksiä kestänyt kaupunginmuuri, "Kyllä [jollain työkoneella] saisi tuon matalaksi!!" Tässä metsässä elää harvinainen [laji] "Katsotaanko kuinka nopeasti [metsäkoneella] kaatuu tuokin ryteikkö!!" Tässä on mun iso koirani, tämän kanssa ei tämmöisen nuoren naisen pelota ulkoilla pimeällä, heheh "Ei se mua pysäyttäisi, haluutko nähdä kuinka moneen solmuun väännän sun koirasi!!!1"

      Lainaa

    19. It's a deal 5.8.2025 13:03
      Tulos: +9 (13 ääntä)
      500 tonnia, lisää tunkkeja, Teemu.

      Lainaa

    20. Puhekyvytön tomaatti 🍅 5.8.2025 14:30
      Tulos: -31 (45 ääntä)
      Toj Karin: Aika usein ihmiset jotka säädyttömyydestä eniten vinkuu eivät ole valmiita tulemaan ulos kaapista omien luurankojensa kanssa.

      Minkä luurankojen? Te vaan pilaatte maailmaa ja perustelette kaikkea järjetöntä tällaisilla muka nokkelilla heitoilla jotka eivät todellisuudessa tarkoita mitään.

      Lainaa

    21. Koherentti harakka 5.8.2025 17:24
      Tulos: +36 (42 ääntä)
      Puhekyvytön tomaatti 🍅: Minkä luurankojen? Te vaan pilaatte maailmaa ja perustelette kaikkea järjetöntä tällaisilla muka nokkelilla heitoilla jotka eivät todellisuudessa tarkoita mitään.
      Sinun maailmaasi. Mun maailmaan mahtuu ihan hyvin bikinillisiä miehiä ja naisia. Ei oo ihan reilua toivoa, että kaikki eläisivät sun pillin mukaan. Sitten voit puuttua kun joku alkaa käskyttämään sua elämään heidän pillinsä mukaan.

      Lainaa

    22. Puhekyvytön tomaatti 🍅 5.8.2025 17:33
      Tulos: -39 (49 ääntä)
      Koherentti harakka: Sinun maailmaasi. Mun maailmaan mahtuu ihan hyvin bikinillisiä miehiä ja naisia. Ei oo ihan reilua toivoa, että kaikki eläisivät sun pillin mukaan. Sitten voit puuttua kun joku alkaa käskyttämään sua elämään heidän pillinsä mukaan.

      Ei tuollainen kenenkään mielestä näytä oikeasti hyvältä. Valveituneisuudessanne ette vaan kehtaa sanoa. 

      Korjaan, valveituneisuudessanne ette vaan SAA sanoa totuutta, koska muu lahko hyökkää heti joukolla canceloimaan.

      Voi teitä 🤣

      Lainaa

    23. Koherentti harakka 5.8.2025 17:59
      Tulos: +50 (54 ääntä)
      Puhekyvytön tomaatti 🍅: Ei tuollainen kenenkään mielestä näytä oikeasti hyvältä. Valveituneisuudessanne ette vaan kehtaa sanoa. Korjaan, valveituneisuudessanne ette vaan SAA sanoa totuutta, koska muu lahko hyökkää heti joukolla canceloimaan. Voi teitä 🤣
      En ottanut kantaa näyttääkö kuvassa oleva henkilö hyvältä. Sanoin, että mun maailmaani mahtuu kaikenlaisia ihmisiä. Hiukka huolestuttavaa, jos kaikkien ihmisten pitää mahtua sun kauneusihanteisiin ja näyttää hyvältä SUN mielestä tai alat valittaa. Aika huonosti on tää sunkin "cancelointi" mennyt muitten lahkohen osalta kun saat viikosta toiseen puhua sun "totuuksia" säädyllisyydestä täällä. Voi sinua.

      Lainaa

    24. Puhekyvytön tomaatti 🍅 5.8.2025 18:16
      Tulos: -28 (42 ääntä)
      Koherentti harakka: En ottanut kantaa näyttääkö kuvassa oleva henkilö hyvältä. Sanoin, että mun maailmaani mahtuu kaikenlaisia ihmisiä. Hiukka huolestuttavaa, jos kaikkien ihmisten pitää mahtua sun kauneusihanteisiin ja näyttää hyvältä SUN mielestä tai alat valittaa. Aika huonosti on tää sunkin "cancelointi" mennyt muitten lahkohen [...]

      Saan viikosta toiseen puhua totuuksia koska EN kuulu lahkoon. Minua ei voi canceloida! Valveutuneilla on hyvin tiukat ja jatkuvasti järjettömämmät säännöt siitä mitä mieltä saa olla ja mitä saa sanoa.

      Oletko seurannut tätä tapausta Sydney Sweeney kun vaalea nainen mainostaa farkkuja ja slogan on "Sydney Sweeney has good jeans" ja koko wokela meni sekaisin kun eivät kestä läppää jeans/genes ja se on nyt muka rasismia, fasismia ja ties mitä muuta että kauniilla naisella on hyvät farkut/geenit, miten kehtaakin, valkoinen ihminen! 😭😭😭

      Yhyy byhyy miten naurettavaa. 😂

      Lainaa

    25. Uneton meduusa 5.8.2025 18:29
      Tulos: +54 (56 ääntä)
      Älkää nyt viitsiko antaa trollitomaatille enempää palstatilaa. Move on, nothing to see here.

      Lainaa

    26. Punerva laama 5.8.2025 18:51
      Tulos: +32 (34 ääntä)
      Uneton meduusa: Älkää nyt viitsiko antaa trollitomaatille enempää palstatilaa. Move on, nothing to see here.
      Just niin! Joka kerta ihmettelen, että joku aina viitsii reagoida näihin trolleihin.

      Lainaa

    27. Puhekyvytön tomaatti 🍅 5.8.2025 19:02
      Tulos: -31 (41 ääntä)
      Uneton meduusa: Älkää nyt viitsiko antaa trollitomaatille enempää palstatilaa. Move on, nothing to see here.

      Tämäkin "älkää puhuko vastapuolelle" taktiikka on suoraan saneltu valveutuneille jenkkilästä asti 😂 Netissä lukuisia videoita kun yritetään tiedustella vasemmiston mielipiteitä kadulla hieman mukavuusalueen ulkopuolisiin kysymyksiin niin joku hyppää aina eteen ÄLKÄÄ PUHUKO NIILLE!!!

      Olette niin ennalta arvattavia että sääliksi käy. 🫢

      Lainaa

    28. Paranormaali kiivi 5.8.2025 21:04
      Tulos: +23 (25 ääntä)
      Uneton meduusa: Jälkimmäiset kommentoijat pulpahtelevat esiin mitä oudoimmissa yhteyksissä. Kas tässä tällainen 500 vuotta ja joitain hyökkäyksiä kestänyt kaupunginmuuri, "Kyllä [jollain työkoneella] saisi tuon matalaksi!!" Tässä metsässä elää harvinainen [laji] "Katsotaanko kuinka nopeasti [metsäkoneella] kaatuu tuokin ryteikkö!!" [...]
      Näistä tämä viimeinen on varmaan niitä, jotka urputtaa siitä, että naiset valitsisivat sen karhun.

      Lainaa

    29. Kuiskaava oliivi 5.8.2025 21:12
      Tulos: +18 (26 ääntä)
      Puhekyvytön tomaatti 🍅: Tämäkin "älkää puhuko vastapuolelle" taktiikka on suoraan saneltu valveutuneille jenkkilästä asti 😂 Netissä lukuisia videoita kun yritetään tiedustella vasemmiston mielipiteitä kadulla hieman mukavuusalueen ulkopuolisiin kysymyksiin niin joku hyppää aina eteen ÄLKÄÄ PUHUKO NIILLE!!!Olette niin ennalta arvattavia että sääliksi käy. 🫢
      Mulle on ihan sama mitä sä suollat, muistan sut ainoastaan siitä, että et tiennyt missä on Iisalmi vai Kajaani ja et kokenut sitä edes relevantiksi tietää. Se kertoo täysin kaiken susta ja yksikään juttusi ei ole juurikaan kuvaa korjannut. Öyhö öyhö vaan.

      Lainaa

    30. Keketsutsu 5.8.2025 22:07
      Tulos: 0 (2 ääntä)
      Ei sitä kiveä tartte ilmaan nostaa että tippuu

      Lainaa

    31. It's a deal 6.8.2025 0:26
      Tulos: +4 (4 ääntä)
      Keketsutsu: Ei sitä kiveä tartte ilmaan nostaa että tippuu
      Se pitää nostaa ilmaan siksi, että Teemulta lähtee selfietä ottaessa käsi, kun Bilteman tunkki pettää. :D

      Lainaa

    32. Kuutamokka 6.8.2025 3:11
      Tulos: +10 (14 ääntä)
      Kuiskaava oliivi: Mulle on ihan sama mitä sä suollat, muistan sut ainoastaan siitä, että et tiennyt missä on Iisalmi vai Kajaani ja et kokenut sitä edes relevantiksi tietää. Se kertoo täysin kaiken susta ja yksikään juttusi ei ole juurikaan kuvaa korjannut. Öyhö öyhö vaan.
      Tää :D

      Lainaa

    33. Tulos: +26 (36 ääntä)
      Mä kristittynä itse hämmennyn aina siitä, kun joku väittää maapallon olevan 6000 vuotta vanha. Tiedän toki, että on olemassa kristittyjä jotka ottaa Raamatun tekstit hyvin kirjaimellisesti ja tässä laskentatavassakin oletetaan, että maailma luotiin kirjaimellisesti 7 vuorokaudessa. Mun mielestä tässä sivuutetaan kuitenkin aika oleellisia seikkoja: Ensinnäkin, Raamatussa sanotaan myös, että Jumalalle yksi päivä on kuin tuhat vuotta ja tuhat vuotta kuin yksi päivä. Eli Jumalalle ajankululla ei ole samanlaista merkitystä kuin ihmisille, joten varsinkin ennen kuin ihmisiä oli vielä luotu, on nuo luomiskertomuksen päivät voineet olla minkä pituisia tahansa - ikään kuin Jumalan määreitä tyyliin "okei nyt on tää homma hoidettu ja päivä on purkissa", mut tää 'päivä' ihmisen aikamääreen mukaan laskettuna on saattanut kestää ihan miten kauan tahansa. Toisekseen, meidän vuorokausihan lasketaan auringon avulla, mutta aurinko, kuu ja tähdet luotiin vasta 4. päivänä. Näin ollen ensimmäisinä kolmena päivänä ei ollut vielä näitä määrittämässä vuorokauden pituutta. Toki uskon olevan mahdollista, että silti Jumala olisi jo tiennyt tulevien vuorokausien pituuden ja käyttänyt aikaa juuri sen verran kunakin päivänä, mutta en myöskään näe sille syytä. Ihmistä ei oltu vielä luotu, joten ei ollut väliä sellaisilla asioilla kuin aika jos on käytettävissä ikuisuus. Uskon Raamattuun kyllä, mutta mielestäni moni asia siinä on sellaista, joka vaatii tarkempaa pohdintaa, perehtymistä ja tutkimista. Raamatussa sanotaan nimittäin myös, että meidän tulisi kyseenalaistaa ja nykysanoin "käyttää omia aivojamme". Saadaan olla eri mieltä ja keskustella asioista olematta silti vihollisia. Ja no, olen Siljan kanssa eri mieltä. 🤷🏻‍♀️

      Lainaa

    34. Murjottava hai 6.8.2025 13:49
      Tulos: +2 (18 ääntä)
      Ace: Mä kristittynä itse hämmennyn aina siitä, kun joku väittää maapallon olevan 6000 vuotta vanha. Tiedän toki, että on olemassa kristittyjä jotka ottaa Raamatun tekstit hyvin kirjaimellisesti ja tässä laskentatavassakin oletetaan, että maailma luotiin kirjaimellisesti 7 vuorokaudessa. Mun mielestä tässä sivuutetaan [...]
      Ei ole mitään järkeä uskoa Raamattuun, eikä varsinkaan yrittää yhdistää tieteellistä maailmankuvaa sen kanssa.

      Lainaa

    35. Tulos: +18 (24 ääntä)
      Murjottava hai: Ei ole mitään järkeä uskoa Raamattuun, eikä varsinkaan yrittää yhdistää tieteellistä maailmankuvaa sen kanssa.
      Eihän siinä olekaan mitään 'järkeä', siksi puhutaankin uskomisesta. Jotkut asiat maailmassa on järjenvastaisia ja niitä tapahtuu silti. Vaikka ihan vaan kaikki sodat ja kamaluudet. Myös tunteet on usein ristiriidassa järjen kanssa, esim. rakkaus harvemmin kuuntelee järkeä. Uskokin on tavallaan tunne tai niiden yhdistelmä, pelkän järkeilyn pohjalta harva varmaan mihinkään jumaliin uskoo.
      En myöskään yritä yhdistää yhtään mitään, enhän minä maininnut kommentissani edes tieteellistä maailmankuvaa millään tavalla. Vaikka nyt kun tuli puheeksi, niin ajattelen kyllä, ettei usko ja tiede ole toistensa vastakohtia. Toisin sanoen, vaikka uskon Jumalaan, en pidä tiedettä millään lailla "vihollisena". En tiedä miten maailma syntyi ja kehittyi, halusin vaan yrittää selittää perusteluni sille miksi olen eri mieltä Siljan kanssa vaikka olen itsekin kristitty.
      Oli miten oli, en kirjoittanut kommenttiani aikomuksenani väitellä uskon järkevyydestä. Toki kaikilla on oikeus keskustella täälläkin mistä tahansa, mutta itse ajattelin, että olis kiva pysyä suurin piirtein aiheessa. 😅

      Lainaa

    36. Tulos: +12 (14 ääntä)
      Puhekyvytön tomaatti 🍅: Saan viikosta toiseen puhua totuuksia koska EN kuulu lahkoon. Minua ei voi canceloida! Valveutuneilla on hyvin tiukat ja jatkuvasti järjettömämmät säännöt siitä mitä mieltä saa olla ja mitä saa sanoa.Oletko seurannut tätä tapausta Sydney Sweeney kun vaalea nainen mainostaa farkkuja ja slogan on "Sydney Sweeney has [...]
      Jos et kuulu lahkoon niin miksi paasaat samalla tavalla kuin he jotka kuuluvat siihen toiseen lahkoon jossa nillitetään kaikesta erilaisesta ja vanhasta kaavasta poikkeavasta? Eikö ole muutenkin hankalaa elää kun kaikki vaan vituttaa. Minulla itsellä on ainakin hankalaa välillä elää koska minua vituttaa idiootit vaikka toivoisin että ei vituttaisi. En tiedä mistä tuo esimerkki tuli mieleen näin kanssasi keskustellessa.

      Lainaa

    37. Sikeä kivi 7.8.2025 14:29
      Tulos: 0 (0 ääntä)
      En tiedä onko Silja tosissaan vai vitsaileeko. 🙈 Eka ajattelin jälkimmäistä, mutta sitten huolestuin...

      Lainaa

    38. Pitkänhuiskea jääkarhu 9.8.2025 1:25
      Tulos: +2 (2 ääntä)
      Puhekyvytön tomaatti 🍅: Ei tuollainen kenenkään mielestä näytä oikeasti hyvältä. Valveituneisuudessanne ette vaan kehtaa sanoa. Korjaan, valveituneisuudessanne ette vaan SAA sanoa totuutta, koska muu lahko hyökkää heti joukolla canceloimaan. Voi teitä 🤣
      Kuka ihmeen "te"? Menee nyt psykoottisen puolelle nuo sun jutut.

      Lainaa

    Lue lisää

    Kommentoi

    Avatar

    Vastaa

    Nimikone

    Laiskottaako? Täytä nopeasti nimikoneella!

    Avainsanat: kivi, kuva, kyltit, miehet vs. naiset, tykkäykset, älä häiritse elämäämme, älä metelöi