Roskalavalla rapisee, osa 197
Haluatko erottua harmaasta massasta seuraavalla kauppareissulla?
26 kommenttia
-
Tuoli? Näyttää semmoiselta unisiepparilta mitä jotku ripustaa parvekkeilleen 🤔
-
Kyllähän ton vois joku näppärä vielä pistää kuntoon, kunhan runko on ehjä.
-
Tuskin sentän 800kpl/vuosi. Rupeais käymään katteille isommassakin kaupassa. Itsellekkin tuli yllätyksenä kuinka kalliita ostoskärryt on.
-
Jos tuuttaa vielä ketsuppia lasagnen päälle niin ilmestyykö Eevankin ääni? "Siis ketsuppia! Juntit!"
-
Työkyvytön kesyhanhi: Jos tuuttaa vielä ketsuppia lasagnen päälle niin ilmestyykö Eevankin ääni? "Siis ketsuppia! Juntit!"
Ainakin pitäisi. -
-
Ilmiselvä persoona: Tuoli? Näyttää semmoiselta unisiepparilta mitä jotku ripustaa parvekkeilleen 🤔
Kyllä tuo käy eräänlaisesta unisiepparista. Jos tuohon nukahtaa, niin ei pääse enää koskaan pois. -
Miten lasagne liittyy tuohon juttuun? Onko se vaan että tekijä sekoitti tanskan ja italian vai miksi tuo on edes julkaistu?
-
Girlie Friendston: Miten lasagne liittyy tuohon juttuun? Onko se vaan että tekijä sekoitti tanskan ja italian vai miksi tuo on edes julkaistu?
Olisiko siinä toimiva lasagnenappi? Ymmärsin että vain siitä saa mikron käyntiin. -
Omassa mikrossa käytän aina popcornnappia. Joskus harvoin pizza nappia.
-
-
Puhekyvytön tomaatti 🍅: Olisiko siinä toimiva lasagnenappi? Ymmärsin että vain siitä saa mikron käyntiin.
Joo, näppis ilmeisesti jotain tällaista. Ehkä noita minuuttinappeja on käytetty niin paljon etteivät enää toimi, mutta lasagnenappi toimii yhä. https://img.leboncoin.fr/api/v1/lbcpb1/images/cc/5f/6b/cc5f6b663b034d4630d12c634bd5ec08419920a9.jpg?rule=ad-large -
On nämä nykymikrot hienoja, kun voi oikein ruokalajin mukaan valita lämmityksen. Omassa vain aika- ja tehovalinta. Yksinkertaista.
-
Mä niiiiiin heittäisin ton tuolinrungon varastoon muiden hamstrattujen asioiden ka... eikun siis askartelisin siitä uuden hienon tuolin! Ihan heti (kohta)!
-
Vastaava kilpikonna: Ostoskärryvarkaat on kyllä ihan oma rottalajinsa.
Ulkomailla asuessani on tullut yllätyksenä että ihmiset vievät kärryillä ostokset kotiin asti tai käyttävät niitä kasuaalisti muuttoapuna. Viereisestä rautakaupasta ja ruokakaupasta haetaan kärryt ja useimmiten palautetaan ne käytön jälkeen. Välillä ne "palautetaan" keskelle katua, paikalliseen jorpakkoon tai jäteastioiden viereen, josta olen nähnyt useita kertoja kun roskakuskit nakkaavat ne auton puristimeen. Joskus ne kärryt ovat "lainaamisen" jälkeen myös täynnä roskaa. Joka kerta Suomeen palatessa nään vähintään yhdet tai kahdet kärryt jossain ihan pöpelikössä. Mä en vaan ymmärrä. Voisko joku kärryt julkisena kulkuneuvona näkevä vähän avata tätä ajatusmaailmaa? -
Ilmiselvä persoona: Tuoli? Näyttää semmoiselta unisiepparilta mitä jotku ripustaa parvekkeilleen 🤔
Toi näyttää semmoiselta antennilta mikä kerää kaikki painajaiset lähiympäristöstä ja pakkösyöttää suoraan sinun tajuntaan riippumatta siitä oletko hereillä vai unessa. -
Kelvoton susi: On nämä nykymikrot hienoja, kun voi oikein ruokalajin mukaan valita lämmityksen. Omassa vain aika- ja tehovalinta. Yksinkertaista.
Popcorn-nappihan on kätevä, kun vain kokeilet läpi kaikki vaihtoehdot ja käytät ainoastaan sitä popcornia, johon se aika ja teho sopivat täsmälleen. -
Kelvoton susi: On nämä nykymikrot hienoja, kun voi oikein ruokalajin mukaan valita lämmityksen. Omassa vain aika- ja tehovalinta. Yksinkertaista.
Aina täysillä 2min. Jos ei riitä, niin sit vähän lisää. Eli tehosäätökin melko turha. -
-
Ymmärsinkö nyt oikein, että Otto on pöllinyt nuo kärryt kaupasta, spraymaalannut ne mattamustiksi ettei kukaan näe lukea kahvasta, mistä pöllitty, ja nyt yrittää lahjoittaa niitä eteenpäin? Onkohan ne olleet poikamiesboksin sisustuselementtinä? Vai ryyppyillan pussikaljankuljettimena?
-
Karmia taistelija: Täydellinen makrameetuolin rungoksi.
Ajattelin ihan samaa -
Kumma kookos: Tuskin sentän 800kpl/vuosi. Rupeais käymään katteille isommassakin kaupassa. Itsellekkin tuli yllätyksenä kuinka kalliita ostoskärryt on.
Pk-seudulla se kärryongelma on ihan hirveä. On toki muuallakin ja esim Tampereella pienessä Citymarketissa kärryjä haetaan ympäri kylää takaisin ja kauppias tarjoaa jopa kahvipaketin kun kärryt raahaa jostain takas. Hävikki on n.50 kärryä/vuosi eli puhutaan vajaasta kymmitonnista. Ja joo se hävikki näkyy kyllä hinnoissa! -
Ronski roska: Ymmärsinkö nyt oikein, että Otto on pöllinyt nuo kärryt kaupasta, spraymaalannut ne mattamustiksi ettei kukaan näe lukea kahvasta, mistä pöllitty, ja nyt yrittää lahjoittaa niitä eteenpäin? Onkohan ne olleet poikamiesboksin sisustuselementtinä? Vai ryyppyillan pussikaljankuljettimena?
Ei se käynyt ilmi mistä kärryt ovat peräisin. -
Vähintään kaksi kärryä päivässä, vähintään 160 000 euroa tappiota vuodessa. Kannattaisi jo palkata täyspäiväinen kärryvahti.
-
Olin töissä opiskelijoiden asuntolassa ja säännöllisesti opiskelijat raahasivat läheisestä S-marketista kärryjä yhteisiin tiloihin, laittoivat mm. rojunsa niihin "Saa ottaa" -kyltillä ja aina kun tiedotin asiasta kauppaan, sieltä tuli joku vihaisena syyttäen minua, kun ei niitä kärryjä saisi viedä. Sitten kun lähdin kyseisestä työpaikasta, jäi sinne taas kärryt täynnä tavaraa.
Kommentoi

Kommentti